ТУМОРИ НА КЛЕПАЧИТЕ
КАКВО Е ТУМОР НА КЛЕПАЧА ?
Тумор на клепача е, когато необичайна маса от нова тъкан се образува върху горния или долния клепач. Те могат да бъдат доброкачествени, което означава, че не нахлуват в други тъкани, или злокачествени, което означава способността да инфилтрират тъканите около лезията и да се разпространяват в други части на тялото – или да “метастазират”.
Клепачът е много често срещано място за тумори, тъй като е изложен на слънце и тъканите са хистологично различни от останалата част от тялото. Туморите могат да се разпространят бързо и често корените на тумора са много по-големи, отколкото се вижда на повърхността на кожата. Поради тази причина е важно да бъдете оценени веднага щом се забележи нова лезия, за да се предотврати разпространението на клепача или в останалата част от тялото
КАКВИ ВИДОВЕ ТУМОРИ НА КЛЕПАЧИТЕ ИМА ?
Множество видове доброкачествени лезии, включително кисти, петна по кожата и невуси, често се наблюдават на клепачите. Понякога може да е трудно да се направи разлика между доброкачествени и злокачествени лезии само въз основа на резултатите от прегледа и историята. Често препоръчваме биопсия, за да изключим злокачествена лезия, тъй като нелекуваната може да доведе до сериозни последствия.
Най-често срещаните видове злокачествени тумори на клепачите са:
Базалноклетъчен карцином – Базалноклетъчните карциноми или „BCCs“ са най-честата форма на тумор на клепача и обикновено се представят като повдигнати, перлени лезии по ръба на клепача. Те се различават от другите форми на рак по факта, че не се разпространяват в други части на тялото. Те обаче могат да растат доста големи локално и да нахлуят в други тъкани. Този тип тумор е по-често срещан при хора със светла кожа и обикновено засяга по-възрастни хора, но може да засегне и по-млади.
- Плоскоклетъчен карцином – Това е агресивна форма на рак на кожата, която се образува от плоскоклетъчни клетки, които са най-горният слой на кожата. Те могат да се разпространят бързо в други части на тялото, въпреки че когато бъдат уловени рано, повечето са лечими.Те имат широк диапазон на представяне от люспеста, розова кожа до кератинизиран кожен рог.
- Карцином на мастните жлези – Тези много редки, но агресивни тумори растат от мастните жлези, намиращи се в клепачите, от които се произвежда масло, за да поддържа окото влажно. Тези тумори често се диагностицират погрешно като халацион или блефарит и затова е важно да бъдете прегледани, ако имате халацион в продължение на много месеци или едностранен блефарит.
КАКВИ СА ПРИЗНАЦИТЕ И СИМПТОМИТЕ НА ТУМОРИ НА КЛЕПАЧИТЕ ?
Повечето тумори на клепачите са асимптоматични в ранните си стадии. Признаците могат да варират, но обикновено се характеризират с кожни промени, като повдигнати подутини, които могат или не могат да бъдат пигментирани. Туморите в напреднал стадий могат да се разязвят или да покажат лющене и корички. Загубата на мигли е индикатор за злокачествен тумор.
Ако ракът е започнал да се разпространява, пациентите могат да изпитат подуване на лимфните възли около ухото и под брадичката. В по-късните етапи пациентите могат да имат орбитална болка, намалено зрение, двойно виждане или изместване на окото.
Симптомите на туморите на клепачите могат да варират, но обикновено се характеризират с кожни промени. Туморите в напреднал стадий могат да образуват язви или да показват лющене и образуване на корички, докато по-ранните признаци включват бучки, лезии или подутини.
Базалноклетъчният карцином причинява безболезнена твърда бучка, обикновено в долния клепач, която расте, за да разруши по-дълбоката тъкан. Симптомите на плоскоклетъчен карцином понякога се появяват като незаздравяваща язва на долния клепач с твърди повдигнати ръбове, характеризираща се със зачервяване, образуване на корички или кървене.
Карциномът на мастните жлези обикновено показва малка, но твърда червена или жълта бучка на клепача. Това може постепенно да се увеличи по размер и да причини дразнене на окото.
КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ТУМОРИ НА КЛЕПАЧИТЕ ?
В повечето случаи причината за тумора не е известна, но има ясни рискови фактори, за които е доказано, че увеличават риска от тяхното развитие. Фактори на околната среда като прекомерно излагане на слънце и последващо увреждане на кожата, особено при хора със светла кожа, са основен рисков фактор. Изглежда, че генетиката играе роля и потисната имунна система, дължаща се на лекарства или заболяване, може да увеличи риска от развитие на тумори. Има предзлокачествени лезии като болест на Боуенс, актинична кератоза и кератоакантоми, които могат да се развият в злокачествени лезии, ако не се лекуват.
КАК МОЖЕТЕ ДА ПРЕДОТВРАТИТЕ ТУМОРИ НА КЛЕПАЧИТЕ ?
Защитата от слънце е от първостепенно значение за предотвратяване на всички форми на рак на кожата. За предпазване на очите навън трябва да се носят слънчеви очила и шапка. Всички нови лезии, които се развиват, трябва да се изследват за признаци на злокачествено заболяване, преди да прогресират. Въпреки че доброкачествените тумори не изискват активно лечение, те трябва често да се наблюдават за промени. Ако те са козметично предизвикателство или представляват ниво на дискомфорт, те могат да бъдат отстранени хирургично. Ранното откриване на злокачествени тумори е от решаващо значение за предотвратяване на локално разпространение и далечни метастази.
КАКЪВ Е ПРОЦЕСЪТ ЗА ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ТУМОР ?
Първата стъпка във вашето лечение ще бъде да поставите точна диагноза чрез подробна анамнеза и преглед. Много доброкачествени лезии имат типични характеристики и трябва да бъдат наблюдавани. Често за окончателна диагноза е необходима биопсия, която се извършва като дневна процедура при локална анестезия. Областта се обезболява с малка инжекция и проба от лезията се изпраща в лабораторията за хистопатология. Резултатите от биопсията обикновено отнемат около седмица.
Д-р Тодорова ще прегледа резултатите от биопсията и ще ви обясни възможностите за лечение.
КАКВО Е РЕКОНСТРУКЦИЯ ?
Кожните тумори имат корени, които често са много по-големи, отколкото се вижда на повърхността на кожата. След изрязване на тумор, пациентите могат да имат дефект, много по-голям от очакваното от относително малка кожна лезия. В някои случаи ръбовете на кожата могат да бъдат издърпани заедно. При по-големи дефекти има различни техники, които могат да се използват, включително кожни ламба и присадки от други части на тялото. Клепачите имат отлично кръвоснабдяване и често заздравяват много добре след реконструкция.
КАКВИ СА УСЛОЖНЕНИЯТА ПРИ ТУМОРИ НА КЛЕПАЧИТЕ?
Като цяло туморите на клепачите са доста чести и имат нисък процент на разпространение. Независимо от това, туморите могат да представляват висок риск от увреждане на близките очни структури, което може да доведе до сериозни усложнения като сухота в очите, непълно затваряне на очите, двойно виждане и слепота и ако не се лекуват, някои ракови заболявания могат да се разпространят в останалата част от тялото .