БЛЕФАРОСПАЗЪМ

КАКВО Е БЛЕФАРОСПАЗЪМ ?

Блефароспазмът е рядко неврологично състояние, което причинява неволно мигане или спазъм на клепачите. Доброкачественият есенциален блефароспазъм може да се прояви като бързо и често мигане, принудително затваряне на клепача или невъзможност за отваряне на очите . Често може да бъде комбинация от тях. 

Блефароспазмът може да засегне други мускули на лицето,като 30% от пациентите също така  изпитват неволни движения на езика, устата и шията. Това може да създаде вид на движения на устните и устата или спазъм на езика и челюстта. Доброкачественият есенциален блефароспазъм може да има значително въздействие върху зрението,а понякога и мускулите на ларинкса (гласовата кутия) могат да бъдат засегнати, предизвиквайки дрезгав или шепнещ глас. 

С правилната комбинация от медикаментозно и хирургично лечение повечето пациенти възстановяват нормалното функциониране на очните и лицевите мускули.

КАКВО ПРИЧИНЯВА БЛЕФАРОСПАЗЪМ ?

Причините за блефароспазъм са комплексни. Има генетично предразположение и много пациенти съобщават за фамилна обремененост, включително хронично дразнене на очите. Това обикновено е под формата на блефарит или сухота в очите. Смята се, че хроничното дразнене на очите може да предизвика неадаптивен рефлексен отговор, позволявайки на нормалния рефлекс на мигане да се адаптират и доведе до по-често мигане и спазъм.

В ранните стадии на заболяването симптомите на блефароспазъм обикновено са честото и неволно мигане на и дразнене на очите. Пациентите могат също така да изпитват умора, напрежение и чувствителност към ярка светлина или други фактори на околната среда, като вятър или замърсяване на въздуха. С развитието на състоянието симптомите могат да станат по-чести и за пациентите може да стане все по-трудно да държат очите си отворени. В тежки случаи това може да повлияе на зрението и може да доведе до функционална слепота.

С течение на времето могат да се появят и спазми в други лицеви мускули, като езика, устата и шията. Следователно доброкачественият есенциален блефароспазъм може да бъде свързан със стискане на челюстта, гримаса и други. В повечето случаи спазмите се появяват през деня, което често означава, че проблемът изчезва, когато човек спи. Други дейности, като смях, пеене и прозяване, също могат временно да облекчат симптомите. От друга страна, дейности като четене, гледане на телевизия и шофиране могат да доведат до влошаване на симптомите.

Блефароспазмът се диагностицира чрез клиничен преглед от лекар, обикновено невролог или офталмолог, както и обсъждане на симптомите и историята на пациента. В някои случаи състоянието може да бъде трудно за диагностициране.

Понастоящем няма лек за блефароспазма, но съществуват няколко възможности за лечение, които да помогнат за справяне със състоянието и намаляване на тежестта на симптомите.

Простите мерки за лечение започват с поддържане на комфорта на очите чрез използване на капки за очи, използване на специални слънчеви очила и от време на време покриване на едното око, което може да помогне за предотвратяване на спазми за кратко време.

Най-ефективният метод за лечение на блефароспазъм е използването на ботулинов токсин тип А. Някои невролози могат също да използват таблетки за контролиране на спазмите, но те имат различни странични ефекти.

Първата стъпка при лечението на блефароспазъм е да се идентифицира и елиминира всяка причина за дразнене на очната повърхност. Това ще се извърши с помощта на пълно биомикроскопско изследване. Това е важно, тъй като състоянията, причиняващи дразнене на окото, обикновено са или сухота в очите, или блефарит, но могат също да включват синдром на Sjorgen, заболяване на очите на щитовидната жлеза и херпетична кератопатия.

Веднъж идентифициран, предпочитаният метод е внимателното инжектиране на ботулинов токсин тип А в силно действащите лицеви мускулни групи с помощта на много фина игла. Това работи за блокиране на нервните сигнали и временно отпускане/отслабване на мускулите, предотвратявайки спазмите.

Повечето пациенти ще получат значително облекчение от прилагането на ботокса, намалявайки неволните спазми и помагайки на пациентите да държат очите си отворени.

Ефектът на ботокса ще влезе в сила между 3-5 дни след инжектирането му, като пълният ефект се наблюдава след две седмици. След това трябва да има значително намаляване на спазмите на клепачите.

Освен това, ако се установи, че имате птоза на веждите (увисване), излишна кожа на горния клепач или увиснал клепач, може да се използва и операция за коригирането им.

Да, ако искате да запазите ефекта от лечението, ще трябва да се подложите на рутинни последващи инжекции, тъй като резултатите изчезват с времето. Повечето пациенти са склонни да се подлагат на повторни лечения на всеки 3-4 месеца. С течение на времето някои пациенти установяват, че могат да удължат времето между следващото им лечение

Да, напълно безопасно е и няма риск от развитие на ботулизъм или хранително отравяне.

МОГА ЛИ ДА СЕ ПОДЛОЖА НА ОПЕРАЦИЯ ЗА БЛЕФАРОСПАЗЪМ ?

Да, операцията играе роля в лечението на блефароспазъм. Хирургията обикновено е запазена за пациенти, които не реагират адекватно само на ботокс лечение. Премахването на обема на горния клепач и нормализирането на позициите на клепачите и веждите може да подобри състоянието. Хирургията НЕ е алтернатива на ботокса.

Следните хирургични лечения могат да се използват за подпомагане на овладяването на блефароспазъм:

КОНТАКТНА ФОРМА

Ако се интересувате от услугите, които д-р Тодорова предлага, или имате нужда от допълнителни разяснения, можете да се свържете с нас по телефона или като попълните формата за контакт на тази страница.

Ще отговорим на запитването Ви във възможно най-кратък срок.

Scroll to Top